Ile zaoszczędzisz dzięki benefitom podczas pracy zdalnej (i nie tylko)?

Wysokość wynagrodzenia to jedna z podstawowych rzeczy, której szukamy w ogłoszeniu o pracy. Myśląc o lepszych zarobkach i negocjacjach z obecnym pracodawcą, nastawiamy się przede wszystkim na podwyżkę. Ale czy wiesz, że dzięki świadczeniom pozapłacowym wartość Twojej pensji również może wzrosnąć? Sprawdź, ile konkretnie zyskasz, i dowiedz się, z jakimi oszczędnościami wiążą się różne modele pracy.

Jeśli aktualnie szef nie ma możliwości, by podnieść nam płace, warto zastanowić się nad korzystną dla nas alternatywą, np. w formie benefitów finansowych. Podczas rozmów rekrutacyjnych, starając się o posadę w wybranej organizacji, również możemy negocjować świadczenia pozapłacowe – to dobre rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy zaproponowana stawka nie do końca nas satysfakcjonuje. Dopasowane do potrzeb pracownika benefity stanowią uzupełnienie dla wynagrodzenia. Dziś wiele osób nie wyobraża sobie oferty pracy bez podstawowych dodatków pozapłacowych, co potwierdza badanie enel-med „Zdrowy pracownik 2023”: 62% pracowników nie chciałoby zrezygnować z pakietu medycznego, 42% nie wyobraża sobie nie mieć dofinansowania wypoczynku, a 41% ubezpieczenia na życie. Z kolei badanie Pracuj.pl pokazuje, że benefity pozapłacowe znajdują się na dość wysokim, bo czwartym miejscu w piramidzie deklarowanych potrzeb. Mając jednak do wyboru podwyżkę lub benefit, aż 60% respondentów wybrałoby podwyżkę, niezależnie od tego, czy oferowany benefit miałby wartość wyższą od podwyżki. Dla 37,5% badanych istotniejszy jest benefit, ale wtedy, gdy odpowiada na potrzeby i jest zgodny z zainteresowaniami czy preferencjami pracownika. I właśnie o takich rozwiązaniach – niezależnie od tego, czy możesz teraz liczyć na podwyżkę, czy nie – warto rozmawiać z potencjalnym lub obecnym pracodawcą. Zyskasz wówczas zarówno satysfakcję i poczucie, że masz dostęp do tego, czego naprawdę potrzebujesz, jak i konkretne oszczędności w portfelu.

Szukasz pracy zdalnej? Sprawdź, jak finansowo na tym wyjdziesz

Home office to dla Ciebie nowe doświadczenie? Myślisz o zmianie miejsca zatrudnienia i zastanawiasz, czy spróbować sił w pracy zdalnej? Przygotuj bilans zysków i ewentualnych strat. Niewątpliwie brak dojazdów do biura stanowi w tym wypadku znaczącą oszczędność – jak dużą w Twoim przypadku? Zrób kalkulacje, Ile możesz zaoszczędzić na paliwie, jeśli wykonujesz swoje obowiązki z domu. Dzięki nowelizacji przepisów o pracy zdalnej, możesz liczyć na dodatkowe wsparcie swojego pracodawcy. Zgodnie z regulacjami prawnymi, firma musi zapewnić pracownikowi niezbędne materiały i narzędzia do pracy. To na pracodawcy spoczywa obowiązek opłacenia wydatków związanych z instalacją czy serwisem urządzeń potrzebnych do pracy. Koszty internetu oraz koszty energii elektrycznej zużywanej do wykonywania pracy zdalnej również pokrywa pracodawca. Taka łączna dopłata może więc wynieść np. ok. 100 zł miesięcznie. Inne kwestie, jak zwrot kosztów za wyposażenie stanowiska pracy typu krzesło czy biurko, mogą zostać uwzględnione w regulacjach wewnątrzfirmowych, np. w regulaminie czy porozumieniu.

Koszty ukryte czy komfort psychiczny?

Oszczędność pieniędzy na dojazdach i dopłaty do prądu czy internetu, nawet jeśli niewielkie, stanowią realny argument za tym, by chociaż część obowiązków wykonywać w trybie zdalnym. Wiele osób ceni sobie takie rozwiązanie, tłumacząc, że zyskują wówczas większą elastyczność, a także możliwość odcięcia się od open space`u i szansę na pracę w skupieniu, co z kolei przekłada się na większą efektywność. Niektórzy wręcz nie wyobrażają sobie powrotu do stuprocentowej pracy stacjonarnej. Ale to tylko jedna grupa. Są też osoby, dla których praca zdalna wcale nie oznacza komfortu psychicznego, a wręcz odwrotnie - dodatkowe koszty emocjonalne czy społeczne. Trudności z zarządzaniem sobą w czasie, poczucie izolacji, niezaspokojona potrzeba kontaktów, zmęczenie spotkaniami w formule online, poczucie przebodźcowania to tylko przykładowe powody wymieniane przez pracowników, którzy nie do końca odnajdują się w modelu pracy zdalnej. Dlatego dokonując bilansu finansowego, warto uwzględnić również inne, mniej mierzalne czynniki i dopasować rozwiązanie do swojej osobowości, potrzeb i preferencji.

Przykładowe benefity wspierające Twój budżet

Oprócz pracy zdalnej w palecie rozwiązań benefitowych znajdują się także inne świadczenia, dzięki którym można odciążyć domowe wydatki.
Są to m.in.:

Dofinansowanie posiłków w pracy
Wszyscy wiemy, jak wygląda krajobraz cenowy na sklepowych półkach w czasach inflacji. Wzrost kosztów żywności sprawia, że szukamy różnych sposobów, by móc zaoszczędzić. Dlatego realnym wsparciem w takiej sytuacji może być benefit żywieniowy, np. w postaci regularnego dofinansowania posiłków. Co ważne, z takich rozwiązań jak karta przedpłacona na lunch, nie musisz korzystać wyłącznie w miejscu zatrudnienia czy w wybranej restauracji, ale też pracując zdalnie, w domu czy innym dowolnym miejscu. Istotne jest także to, że w ten sposób można też zaoszczędzić na składkach ZUS. Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej we wrześniu 2023 wzrosła kwota zwolnienia z oskładkowania ZUS dofinansowania posiłków – do 450 zł na jednego pracownika miesięcznie. Z wyliczeń ekspertów firmy Pluxee wynika, że dla pracownika, który korzysta z takiego benefitu, może to oznaczać 1070 zł oszczędności na składkach ZUS w skali roku.

• Dofinansowanie wypoczynku
W obecnej niełatwej sytuacji ekonomicznej nie każdy może sobie pozwolić na zrealizowanie planów urlopowych czy spełnienie marzeń o podróżach. Dlatego dopłata do urlopu to idealny sposób na odciążenie domowego budżetu. Warto dowiedzieć się, czy w Twojej firmie funkcjonuje takie rozwiązanie jak wczasy pod gruszą.

Służbowy samochód do celów prywatnych / Dopłata do dojazdów
Mniejsze koszty paliwa – to brzmi jak zbawienie dla wielu kierowców. Negocjując pakiet benefitowy, warto wziąć tę kwestię pod uwagę. Jeśli pracujesz stacjonarnie, udogodnieniem będzie np. dofinansowanie dojazdów do miejsca pracy.

• Dofinansowanie studiów podyplomowych lub innych form kształcenia
Decydując się na podyplomówkę, trzeba się liczyć z wydatkami rzędu nawet ponad 10 tys. zł. Kosztowne są często różne kursy czy szkolenia, zakończone egzaminem i potwierdzone certyfikatem, dzięki którym uzyskuje się nowe kwalifikacje. Aby nieco ulżyć portfelowi, a jednocześnie skorzystać z szansy na własny rozwój, warto porozmawiać z pracodawcą o takiej formie wsparcia. Uzyskanie dofinansowania pozwoli Ci zaoszczędzić środki, które przeznaczysz na inne potrzeby i wydatki.

To tylko przykładowe benefity, ale pomysłów i propozycji jest znacznie więcej. Warto iść za potrzebami – zastanowić się i porozmawiać z przełożonym o tym, co w tym momencie byłoby dla Ciebie najbardziej wspierające i z czego na pewno będziesz korzystać. Być może już wkrótce pojawi się szansa, by wdrożyć w życie benefit uszyty na miarę Twoich potrzeb?

Korzyści nieliczone w żadnej walucie

Jak można przeczytać w przewodniku „Wpływ pandemii COVID-19 na kształtowanie się nowych modeli pracy”, przygotowanym przez Lewiatana, aż co trzeci pracownik mógłby zrezygnować z niewielkiej części wynagrodzenia po to, by zyskać możliwość pracy hybrydowej. Dane te dobitnie pokazują, jak wiele korzyści dostrzegają w tym rozwiązaniu pracownicy. Powody są z pewnością różne, ale warto zauważyć, że z perspektywy naszego dobrostanu ważne są takie warunki, które ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie. Jeśli zatem ktoś czuje, że dzięki elastycznemu grafikowi czy możliwości wykonywania pracy w różnych miejscach (nie tylko w biurze), może łatwiej żonglować priorytetami, ustalać sobie rytm dnia, z większym spokojem łączyć sprawy rodzinne z zawodowymi, to nic dziwnego, że patrzy na ofertę pracodawcy całościowo, pod różnymi kątami, nie tylko w wymiarze finansowym. Dlatego warto spojrzeć na benefity jako narzędzie, dzięki któremu zaspokoimy różne nasze potrzeby. Bezcenną korzyścią jest np. dodatkowy czas, który uzyskujemy np. poprzez skrócony tydzień pracy, elastyczny grafik, pracę zdalną czy dodatkowy płatny urlop. Radość z możliwości rozwijania swoich pasji, wartościowe chwile spędzane z rodziną i przyjaciółmi, okazja do podróży i poznawania nowych miejsc, czas na relaks – to wszystko może być wartością benefitu, nieliczoną w żadnej walucie.

Jeśli więc przygotowujesz się właśnie do rozmowy z przełożonym na temat warunków pracy i Twoich potrzeb lub myślisz o zmianie pracodawcy i przeglądasz różne oferty, zastanów się nad swoimi priorytetami i tym, które benefity:
• mogą zapewnić Ci dostęp do ulubionych aktywności (np. sportowych, rodzinnych),
• pozwolą realizować Twoje pasje i zainteresowania,
• będą stanowić realne wsparcie dla Twojego budżetu i pozwolą oszczędzać na co dzień,
• zwiększą Twoje poczucie stabilności finansowej i bezpieczeństwa,
• zapewnią Ci więcej wolnego czasu, odpoczynku, relaksu i spokoju,
• będą sprzyjać integracji z innymi ludźmi i budowaniu relacji,
• umożliwią rozwój osobisty i zawodowy,
• pozwolą zadbać o zdrowie fizyczne i psychiczne,
• wpiszą się w idea work-life balance, dzięki czemu będziesz mieć większe poczucie równowagi życiowej i zawodowej.

Jaka jest wartość świadczeń pozapłacowych? Bywa tak, że czasem może utworzyć się z tego kwota równoważna wielkością do Twojej pensji. Jeśli nie masz wglądu w informacje dotyczące benefitów w Twojej firmie, a chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, porozmawiaj ze swoim przełożonym. Dzięki temu zyskasz szerszy obraz i będziesz wiedzieć, ile tak naprawdę wynosi Twój całościowy pakiet wynagrodzenia. To pozwoli Ci też określić, czy i na ile Twoje potrzeby są zaspokojone, czego Ci brakuje i co można ewentualnie zmienić, by zyskać większy komfort.

Sprawdź oferty na Pracuj.pl i dowiedz się, jakie benefity proponują obecnie pracodawcy. A jeśli chcesz obliczyć kwoty brutto i netto wynagrodzeń, sięgnij po nasz kalkulator.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV