Czego dowiesz się z artykułu?
• Oszczędności Polaków – na co zbieramy?
• Średnie oszczędności Polaków a bieżące wydatki
• Ile Polak ma oszczędności? Przeciętna kwota, którą odkładamy
Oszczędności Polaków – na co zbieramy?
We wspomnianym już sondażu Pracuj.pl wzięła udział reprezentatywna grupa 2097 Polaków. 54% z nich twierdzi, że śledzą informacje na temat gospodarki, a 50% – że są na bieżąco ze zmianami gospodarczymi, które bezpośrednio dotykają ich kieszeni (np. dotyczącymi podatków). To znaczy, że wielu Polaków wie, że świadomość finansowa to ważna kwestia – szczególnie w dobie dynamicznych zmian, związanych m.in. z gospodarczymi skutkami pandemii koronawirusa. Jednak analizy wskazują, że nie wszyscy oszczędzają w sposób przemyślany.
Większość Polaków odkłada pieniądze „na przyszłość”, ale tylko 38% ankietowanych robi to konkretnie z myślą o emeryturze. Świadomość tego, że warto samodzielnie zadbać o utrzymanie na starość, jest jeszcze dość niska, ale powoli rośnie dzięki wsparciu odpowiedzialnych pracodawców, którzy np. organizują szkolenia z zarządzania finansami osobistymi.
Zobacz pełny raport Pracuj.pl: Jak Polacy oszczędzają z pensji.
Średnie oszczędności Polaków a bieżące wydatki
Ponad 7 na 10 ankietowanych w naszym badaniu zadeklarowało, że odkładaliby więcej pieniędzy, gdyby otrzymywali większą pensję. Połowa respondentów uważa, że ich wydatki w takiej sytuacji nie zwiększyłyby się – więc konto oszczędnościowe mogłoby być co miesiąc zasilane znacznie większą kwotą niż obecnie.
Aż 66% badanych Polaków przyznało, że aby oszczędzać, muszą mocno ciąć koszty życia codziennego. Osoby w takiej sytuacji starają się odkładać pieniądze, ale nie w każdym miesiącu mogą zrezygnować z dodatkowych wydatków, które się pojawiają. Co trzeci respondent z powodu zbyt niskiej pensji nie oszczędza w ogóle.
| Jak oszczędzać zarobione pieniądze?
Ile Polak ma oszczędności? Przeciętna kwota, którą odkładamy
Chcesz wiedzieć konkretnie, ile oszczędności ma przeciętny Polak? O odpowiedź na to pytanie postarali się autorzy badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Assay Index. Wynika z niego, że z grupy osób, którym co miesiąc udaje się odłożyć co nieco z pensji, tylko 6% zgromadziło dotąd ponad 100 000 zł lub więcej.
Przeciętne oszczędności Polaka, według zgromadzonych danych, wynoszą 29 688 zł. To średnia wartość, która niestety nie gwarantuje poczucia bezpieczeństwa w perspektywie emerytury lub wcześniejszej, niespodziewanej sytuacji kryzysowej. Rozwiązaniem tego problemu mogłoby być inwestowanie, jednak polskie społeczeństwo nie jest zbyt chętne do aktywnego pomnażania odłożonych pieniędzy. Według raportu z badania tylko 16% osób z myślą o powiększeniu zasobów na przyszłość lokuje pieniądze w funduszach inwestycyjnych, akcjach spółek na GPW, obligacjach skarbowych czy walutach.
| Inwestowanie na giełdzie – czy to dobry sposób na pomnożenie zarobionych pieniędzy?
Wiesz już, ile osób w naszym kraju oszczędza pieniądze na przyszłość oraz jakie oszczędności mają Polacy. Jeśli właśnie zaczynasz nową pracę i chcesz oszacować, ile Ty będziesz mógł odłożyć z pensji, skorzystaj z kalkulatora wynagrodzeń Pracuj.pl. Dzięki niemu z łatwością przeliczysz wypłatę brutto na netto – a stąd już tylko krok do podjęcia decyzji o tym, czy i ile miesięcznie możesz odłożyć na konto oszczędnościowe.