Oczekiwania finansowe – skąd mam wiedzieć, jaką kwotę podać?

Czy wiesz, że aż 1/3 badanych Polaków nie jest zadowolona z otrzymywanej pensji? Tak wynika z raportu Pracuj.pl – Polacy a podwyżki. Jak (i czy) dbamy o swoje wynagrodzenie? Tylko 4 na 10 badanych zna zasady, na jakich pracodawca przyznaje podwyżki. Twoje oczekiwania finansowe są zatem istotne, ponieważ wpływają one nie tylko na zaspokojenie podstawowych potrzeb, ale również na zadbanie o spokojną przyszłość. Jak odpowiedzieć na pytanie o oczekiwania finansowe? Przeczytaj tekst i dowiedz się więcej!

Czego dowiesz się z artykułu?
• Co sprawdzić, zanim podasz swoje oczekiwania finansowe brutto?
• Jakie oczekiwania finansowe brutto i netto podać?
• Czy benefity przyczyniają się do zaspokojenia oczekiwań finansowych?
• Czy negocjacje z pracodawcą ograniczają się jedynie do kwestii oczekiwań finansowych?

Co sprawdzić, zanim podasz swoje oczekiwania finansowe brutto?

Zanim pójdziesz na rozmowę rekrutacyjną i usłyszysz pytanie – jakie są Twoje oczekiwania finansowe. Przygotuj się do rozmowy i zastanów się nad odpowiedzią. To ważne, aby podać wysokość wynagrodzenia adekwatną do Twoich kompetencji i kwalifikacji oraz możliwości oferowanych przez branżę, w której chcesz pracować. Weź pod uwagę:

  • Doświadczenie zawodowe – ma istotny wpływ na określenie oczekiwań finansowych. Im bardziej doświadczony pracownik, tym częściej ma zaawansowane umiejętności, co uzasadnia jego wyższe oczekiwania finansowe. Doświadczeni pracownicy często wnoszą dużą wartość do firmy, mają bowiem zdolność do rozwiązywania skomplikowanych problemów, efektywniejszej pracy oraz przekazywania wiedzy innym członkom zespołu.
  • Zdobyte umiejętności – posiadanie niszowych kompetencji czy wysoko rozwiniętych umiejętności sprawia, że pracownik staje się bardziej atrakcyjny na rynku pracy. Firmy są skłonniejsze do zwiększania wynagrodzeń za umiejętności, które są cenione w danym sektorze.
  • Średnie wynagrodzenie rynkowe – czyli kwota, którą zarabiają inne osoby zatrudnione na podobnym stanowisku w branży. Ta wiedza pomoże Ci w określeniu, jak mają się Twoje oczekiwania finansowe do rynkowych realiów.

Dzięki tym kwestiom dużo łatwiej będzie Ci znaleźć złoty środek, czyli finalne określenie, jakie oczekiwania finansowe podać podczas rozmowy rekrutacyjnej.

| System wynagradzania w firmie. Jakie są najważniejsze formy wynagradzania pracowników?

Jakie oczekiwania finansowe brutto i netto podać?

To, czy chcesz zostać zatrudniony na umowę o pracę, umowę-zlecenie czy umowę o dzieło przekłada się na wysokość otrzymywanego wynagrodzenia. Podejmując decyzję dotyczącą rodzaju zatrudnienia, weź pod uwagę nie tylko oczekiwania finansowe netto. Stabilność zatrudnienia, benefity pracownicze, premie, przywileje i świadczenia przysługujące z tytułu umowy o pracę również mają duże znaczenie.

Zatem, jak odpowiedzieć na pytanie o oczekiwania finansowe, aby być zadowolonym z otrzymywanego wynagrodzenia? Musisz wiedzieć, ile dokładnie chcesz zarabiać na rękę, dlatego warto świadomie operować kwotami brutto i netto. W tym celu skorzystaj z kalkulatora wynagrodzeń, który w łatwy sposób przeliczy, jakie będą Twoje zarobki w zależności od wybranej formy zatrudnienia.

Ponadto, w swoich oczekiwaniach finansowych uwzględnij także kwotę całościową, w której skład wejdzie nie tylko podstawowe wynagrodzenie, ale również benefity, bonusy, dodatki czy różnego rodzaju świadczenia. W swoich szacunkach uwzględnij najważniejsze wydatki na potrzeby życiowe, a także obecne realia rynkowe.

Jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie istotne dla Ciebie kwestie, będziesz wiedzieć, jakie oczekiwania finansowe przedstawić swojemu pracodawcy. Pamiętaj, że odpowiednie wynagrodzenie wpływa na motywację i Twoje zaangażowanie, a także daje poczucie satysfakcji z wykonywanej pracy.

| Widełki płacowe w ogłoszeniach o pracy – dobra wola pracodawcy czy konieczność?

Czy benefity przyczyniają się do zaspokojenia oczekiwań finansowych?

Wiesz już, jakie podać oczekiwania finansowe. Co odpowiedzieć, gdy zależy Ci również na benefitach? Zapytaj przyszłego pracodawcę, czy możesz liczyć np. na prywatną opiekę medyczną lub ubezpieczenie na życie. Popularne jest także dofinansowanie posiłków w pracy czy zajęć sportowych. Do benefitów zaliczyć można również m.in. telefon służbowy i samochód służbowy przeznaczony do celów prywatnych oraz dodatkowe programy emerytalne.

Czy negocjacje z pracodawcą ograniczają się jedynie do kwestii oczekiwań finansowych?

Absolutnie nie! Zastanów się, co dokładnie chcesz negocjować z pracodawcą. Przeanalizuj – kwestie, dzięki którym jakość i komfort Twojej pracy będą lepsze. Możesz negocjować np. dodatkowe ubezpieczenie medyczne i zdrowotne przeznaczone dla pracownika i jego rodziny, a także samochód służbowy oraz zasady jego wykorzystywania do celów prywatnych. Częstym przedmiotem negocjacji stają się również różne formy kształcenia i rozwoju, jak np. dofinansowanie kursów, szkoleń czy studiów podyplomowych.

| Jak negocjować benefity w pracy?

Do negocjacji warto przystąpić szczególnie wtedy, kiedy pracodawca nie jest skłonny podnieść Twojego oczekiwanego wynagrodzenia. Policz, ile zyskasz, dostając np. samochód do celów prywatnych. Może okazać się, że taki bonus zrównoważy niższą pensję. O tym, jak skutecznie negocjować podwyżkę w pracy, dowiesz się z materiałów edukacyjnych umieszczonych na stronie zarobki.pracuj.pl.