Czego dowiesz się z artykułu?
• Wynagrodzenie za pracę w pierwszym roku – najważniejsze zasady
• Termin otrzymania wynagrodzenia za pracę
• Pierwsza praca – ile urlopu Ci przysługuje?
• Pierwsza umowa o pracę a wynagrodzenie chorobowe
• Wynagrodzenie za pracę w pierwszym roku a perspektywy rozwoju
Wynagrodzenie za pracę w pierwszym roku – najważniejsze zasady
Jeśli zaczynasz pierwszą pracę i nie masz doświadczenia, wynagrodzenie może nie być bardzo wysokie. Nie znaczy to jednak, że pracodawca może zaproponować Ci dowolnie niską stawkę.
Najniższa krajowa to regulowane prawem pojęcie, które wpływa na to, ile minimalnie możesz zarabiać. Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują przepisy, według których pracownik zatrudniony w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może otrzymywać wynagrodzenia niższego od minimalnego (od lipca 2023 r. 3600 zł brutto). W przypadku umowy o pracę na pół etatu minimalna pensja jest proporcjonalna, czyli w 2023 r. wynosi 1800 zł brutto.
W umowie o pracę zazwyczaj określona jest właśnie kwota wynagrodzenia brutto. Pensję netto z łatwością obliczysz za pomocą kalkulatora wynagrodzeń Pracuj.pl.
W kwocie brutto zawarte są składniki wynagrodzenia, o których więcej przeczytasz w artykule:
| Składki ZUS w pytaniach i odpowiedziach
Termin otrzymania wynagrodzenia za pracę
Rozpoczynając karierę zawodową, warto wiedzieć, że kodeks pracy określa termin wypłaty wynagrodzenie. Musi to nastąpić w ciągu pierwszych 10 dni miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, za który przysługuje Ci pensja. Jeśli ustalony, stały dzień wypłaty jest wolny od pracy, wynagrodzenie powinno być wypłacone w dniu poprzedzającym.
Pierwsza praca – ile urlopu Ci przysługuje?
Pierwsza praca to także… pierwszy urlop! Zgodnie z przepisami, w roku kalendarzowym, w którym zaczynasz pracę, zyskujesz prawo do urlopu z upływem każdego kolejnego miesiąca. Jest on przeliczany na 1/12 pełnego wymiaru urlopu, który przysługiwałby Ci po przepracowaniu całego roku, co wynosi 20 dni. Jeśli więc na przykład zaczynasz pracę 1 września, to po przepracowaniu tego miesiąca nabywasz prawo do 1,66 wymiaru urlopu wypoczynkowego (20 dni × 1/12). Prawo do urlopu w pełnym wymiarze uzyskasz od 1 stycznia roku następnego.
A co z pierwszą pracą na pół etatu – ile urlopu przysługuje Ci w takim przypadku? Urlop wypoczynkowy jest liczony proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Dla połowy etatu wynosi 10 dni (1/2 z 20), ale nie możesz z nich skorzystać od razu – pierwszy urlop, w wymiarze 1/12 z tych 10 dni, będzie Ci przysługiwał po upływie miesiąca pracy.
Wynagrodzenie za urlop jest takie samo, jak za dni, w których wykonujesz swoje obowiązki zawodowe. Niezależnie od tego, czy jest to pierwsza praca na pół etatu, czy w pełnym wymiarze.
| Pierwsza umowa o pracę – fakty i mity
Pierwsza umowa o pracę a wynagrodzenie chorobowe
Nie minął jeszcze miesiąc pracy, a przydarzyła Ci się choroba? Musisz wiedzieć, że wynagrodzenie chorobowe przysługuje Ci dopiero po upływie tzw. okresu wyczekiwania, który w przypadku umowy o pracę wynosi 30 dni. Od tej reguły istnieją pewne wyjątki, o których więcej możesz przeczytać w poniższym artykule. Zawarliśmy w nim także najważniejsze informacje na temat obliczania wynagrodzenia chorobowego.
| Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe? Dla kogo zasiłek chorobowy?
Wynagrodzenie za pracę w pierwszym roku a perspektywy rozwoju
Pamiętaj, że nawet jeśli na etapie rekrutacji pracodawca zaproponuje kwotę niższą niż oczekujesz, warto pomyśleć przyszłościowo i przeanalizować korzyści oraz perspektywy, jakie może dać Ci firma. Pierwszy rok w pracy to niewątpliwie czas nowych wyzwań i odkryć, ale także okres, który pozwoli Ci zdobyć doświadczenie niezbędne do awansu i nowych zawodowych możliwości.
| Pierwsza praca po studiach – 8 wskazówek na dobry początek
Dzięki dużej wiedzy o wynagrodzeniu, umowie o pracę i różnych formach zatrudnienia, możesz zyskać pewność i poczucie wpływu na swoje życie zawodowe. Warto zgłębiać te tematy, nawet jeśli na początku wydają się trudne – to dzięki temu zbudujesz solidne fundamenty swojego rozwoju finansowego.