Praca na etacie a dodatkowe źródło dochodu

Praca etatowa to dla wielu osób podstawa utrzymania, ale coraz częściej zdarza się, że stała pensja nie wystarcza na pokrycie wszystkich potrzeb finansowych. W takiej sytuacji warto rozważyć podjęcie dodatkowej pracy. Sprawdź, jakie zajęcia można wykonywać wieczorami lub w weekendy i wybierz to, które najbardziej odpowiada Twoim zainteresowaniom i możliwościom.

Czego dowiesz się z artykułu?

• Dlaczego warto szukać dodatkowych źródeł dochodu?
• Pomysły na dodatkowy dochód – jaką pracę można podjąć?
• Pomysł na dodatkowy dochód bez wychodzenia z domu

Dlaczego warto szukać dodatkowych źródeł dochodu?

Dodatkowe dochody to z pewnością największa zaleta podjęcia pracy poza etatem. Często to właśnie one pozwalają pracownikom na lepsze zaspokojenie bieżących potrzeb, ale także na bardziej świadome zarządzanie pieniędzmi, czyli ich oszczędzanie lub inwestowanie. Ale nadprogramowa gotówka to nie jedyna korzyść z podjęcia dodatkowej pracy.

Nie bez znaczenia jest fakt, że zajęcia wykonywane po godzinach czy w weekendy pozwalają na zdobycie nowych umiejętności i doświadczenia. Wykonywanie innej pracy niż na co dzień może pozwolić Ci na poznanie nowych technologii, metod pracy czy sposobów rozwiązywania problemów. Dzięki temu Twoja wiedza i kompetencje będą rozwijać się szybciej, co może mieć pozytywny wpływ na Twoją karierę zawodową.

Dla wielu osób praca po godzinach może też stanowić źródło satysfakcji i spełnienia osobistego. Jeśli etat nie daje Ci wystarczających możliwości robienia tego, co naprawdę lubisz i w czym czujesz się dobrze, dodatkowe zajęcie może stać się dobrym sposobem na realizację pasji.

Jak oszczędzać zarobione pieniądze?

Pomysły na dodatkowy dochód – jaką pracę można podjąć?

Szukasz pomysłu na dodatkowe źródło dochodu? Oto kilka przykładów zajęć, które można wykonywać po godzinach, czyli wieczorami, w weekendy lub sezonowo.

 • Praca w gastronomii – zatrudnienie się w restauracji czy kawiarni może być dobrym sposobem na zdobycie dodatkowych pieniędzy. W takich miejscach często obowiązuje elastyczny grafik, więc możesz z łatwością pracować tylko wtedy, kiedy masz wolne, np. wieczorami lub w weekendy.
 • Korepetycje – jeśli masz odpowiednie wykształcenie i potrafisz dobrze przekazywać wiedzę, możesz udzielać lekcji, dzięki czemu wzmocnisz domowy budżet.
 • Praca fizyczna – jeśli masz dużo energii i siły, to warto rozważyć oferty dotyczące pracy w magazynie czy w ogrodnictwie. Są to często zajęcia sezonowe lub weekendowe, które pozwalają na szybkie zarobienie dodatkowych pieniędzy.
 • Usługi kurierskie – od wybuchu pandemii wyraźnie wzrosło zapotrzebowanie na pracowników, którzy rozwożą zamówienia internetowe. Jeśli masz prawo jazdy, poszukaj np. firmy spożywczej, której obecnym kierunkiem rozwoju jest sprzedaż artykułów dostarczanych pod drzwi klienta.
 • Praca w kinie – mało kto ogląda filmy w godzinach przedpołudniowych od poniedziałku do piątku, dlatego to wieczory i weekendy są czasem, kiedy w kinie potrzeba najwięcej pracowników. To szansa dla Ciebie na dorobienie do etatu w godzinach, w których akurat masz wolny czas.

Warto też połączyć zarobkowanie z własnymi zainteresowaniami.  Oto kilka przykładów:

 • rękodzieło – możesz sprzedawać swoje wyroby online, na dedykowanych platformach,
 • kulinaria – możesz prowadzić firmę cateringową i dostarczać jedzenie na imprezy i uroczystości albo prowadzić kursy gotowania dla osób zainteresowanych zgłębianiem przepisów kulinarnych,
 • przewodnik górski – po zdobyciu odpowiednich uprawnień możesz prowadzić wycieczki dla turystów lub oferować swoje usługi jako przewodnik wspinaczkowy dla osób, które chcą zdobyć szczyty,
 • instruktor pływania – mając uprawnienia, możesz prowadzić lekcje pływania dla dzieci i dorosłych w lokalnym klubie pływackim.

| 4 filmy o pieniądzach, które inspirują do zarabiania

Pomysł na dodatkowy dochód bez wychodzenia z domu

Aby dorobić do pensji, nie musisz wychodzić z domu. Zainteresuj się kwestią dochodu pasywnego, czyli zarabiania dzięki zyskom z różnego rodzaju inwestycji (np. wynajem nieruchomości, handlowanie akcjami). To dobra opcja dla osób, które dysponują kapitałem i chcą go pomnażać.

Istnieje też wiele zajęć, które możesz wykonywać zdalnie i praktycznie bez wkładu finansowego – wystarczy komputer z dostępem do internetu. Praca dorywcza online zapewnia elastyczność i ogromną swobodę wyboru godzin, w których realizujesz zlecenia czy wykonujesz powierzone zadania. Wieczorami, w weekendy i zawsze wtedy, kiedy tylko masz czas, możesz np.:

 • wypełniać ankiety,
 • blogować lub nagrywać filmy na YouTube,
 • prowadzić własny sklep internetowy.

Pamiętaj, że dodatkowa praca online może też opierać się na wykorzystaniu kompetencji, które posiadasz, a które niekoniecznie są wykorzystywane w Twoim aktualnym miejscu pracy. Przykładem zajęć opartych na specyficznych umiejętnościach może być np. przygotowywanie tłumaczeń, zajmowanie się copywritingiem czy tworzenie stron internetowych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach zyskania dodatkowego dochodu bez wychodzenia z domu, przeczytaj poniższy artykuł.

| Jak dorobić w domu? 5 dobrze płatnych zajęć do wykonywania po godzinach

Jak znaleźć dodatkowe źródło dochodu? Wystarczy, że zajrzysz do ogłoszeń Pracuj.pl i zwrócisz uwagę na te oferty, które obejmują pracę na niepełny etat. Z pewnością znajdziesz wśród nich zajęcie, które spełni Twoje oczekiwania!