Zarobki po studiach – sprawdź, jaka może być Twoja wypłata po poszczególnych kierunkach

6696,54 zł brutto – dokładnie tyle wynosiło w 2022 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie absolwentów szkół wyższych według danych ogólnopolskiego systemu monitowania Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA). W zestawieniu najbardziej opłacalnych kierunków nadal dominują kierunki informatyczne, ale to nie po nich można zarobić nawet 20 tys. zł. miesięcznie.

Czego dowiesz się z artykułu?

• Zarobki po studiach – ranking wygrywają studia informatyczne?
• Po jakich studiach dobre zarobki? Sprawdź najbardziej opłacalne kierunki
• Budownictwo, energetyka oraz automatyka i robotyka – zarobki po studiach technicznych
• Zarobki po kierunkach studiów humanistycznych – czy możesz liczyć na wysokie wynagrodzenie?
• Zarobki lekarzy po studiach – ile zarabiają wykształceni medycy?

Zarobki po studiach – ranking wygrywają studia informatyczne?

Według danych z ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów najbardziej opłacalnym kierunkiem studiów jest Executive Master of Business Administration prowadzony na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Mediana miesięcznych zarobków w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu z tego kierunku wynosi aż 20 803,37 zł*. Warto jednak zwrócić uwagę, że te studia są skierowane do osób, które posiadają już doświadczenie managerskie lub są absolwentami szkół wyższych.

Pozostałe wynagrodzenia po studiach ekonomicznych również są bardzo wysokie. Mediana zarobków brutto w pierwszym miesiącu po uzyskaniu dyplomu wynosi dla absolwentów:

 • finansów i rachunkowości SGH – 10 661,26 zł,
 • analizy danych (big data) SGH – 9601,92 zł,
 • zarządzania na Akademii Leona Koźmińskiego – 9584,56 zł.

Po jakich studiach dobre zarobki? Sprawdź najbardziej opłacalne kierunki

Informatyka stosowana i informatyka to dwa kolejne kierunki, po których mediana zarobków w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu mieści się w przedziale 14-16 tys. złotych. Jej wysokość zależy m.in. od uczelni i rodzaju studiów. Przykładowo, mediana wynagrodzeń dla absolwentów:

 • informatyki stosowanej z Uniwersytetu Jagiellońskiego po niestacjonarnych studiach II stopnia to 16 517,93 zł.
 • informatyki z Uniwersytetu Wrocławskiego po stacjonarnych studiach II stopnia to 15 494,98 zł
 • informatyki Politechniki Gdańskiej po niestacjonarnych studiach II stopnia to 14 721 zł.

Praca w IT – jak sprawnie poruszać się po ofertach i znaleźć idealną dla siebie?

Budownictwo, energetyka oraz automatyka i robotyka – zarobki po studiach technicznych

Budownictwo i energetyka to kolejne dziedziny, po których studenci mogą liczyć na wysokie zarobki.

 • Budownictwo – zarobki po studiach niestacjonarnych II stopnia na Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach wynoszą 7508,56 zł.
 • Energetyka – zarobki po studiach stacjonarnych II stopnia na Politechnice Warszawskiej wynoszą 7733,10 zł.

Jeszcze bardziej opłacalnym kierunkiem jest mechanika i budowa maszyn. Mediana wynagrodzeń dla absolwentów Uniwersytetu Zielonogórskiego wynosi 8448,81 zł.

Oczekiwania finansowe – skąd mam wiedzieć, jaką kwotę podać?

Zarobki po kierunkach studiów humanistycznych – czy możesz liczyć na wysokie wynagrodzenie?

Choć topowe miejsce w rankingach najwyższych zarobków po studiach wygrywają kierunki ekonomiczne, informatyczne i techniczne, osoby po uczelniach humanistycznych również nie powinny się martwić. Ile wynoszą mediany wynagrodzeń miesięcznych?

 • 7992,94 zł po historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim,
 • 6836,32 zł po psychologii na Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu,
 • 6656,15 zł po germanistyce na Uniwersytecie Warszawskim,
 • 5710,26 zł po filologii polskiej na Uniwersytecie w Poznaniu,
 • 5283,05 zł po kulturoznawstwie na SWPS.

Przeciętne zarobki po studiach prawniczych również nie należą do najniższych. Mediana wynagrodzeń brutto to 6911,76 zł.

Szukasz swojej pierwszej pracy po studiach? Skorzystaj z naszego kalkulatora wynagrodzeń i dowiedz się, ile otrzymasz na rękę!

Oczekiwania pracodawców: o jakie umiejętności miękkie warto zadbać już na studiach?

Zarobki lekarzy po studiach – ile zarabiają wykształceni medycy?

W lipcu 2023 r. wzrosły minimalne stawki dla pracowników ochrony zdrowia. Dzięki temu lekarz stażysta zarobi minimum 6029 zł miesięcznie, lekarz bez specjalizacji – 7551,92 zł, natomiast lekarz ze specjalizacją (około 4-6 lat specjalizacji) 9201,92 zł.

Minimalne stawki w ochronie zdrowia obowiązują także farmaceutów, fizjoterapeutów, pielęgniarki, położne czy elektrokardiologów. Po uzyskaniu tytułu magistra pielęgniarstwa, fizjoterapii, farmaceuty, diagnosty laboratoryjnego z wymaganą specjalizacją najniższa kwota wynagrodzenia to 8186,53 zł.

Jak natomiast wyglądają zarobki stomatologa po studiach? Lekarz dentysta na etacie nie powinien zarabiać mniej niż 7551,92 zł brutto miesięcznie (bez specjalizacji) i 9201,92 zł brutto (ze specjalizacją).

Jak znaleźć pracę po studiach? Poznaj 4 kroki, które to ułatwią!

Czy przy wyborze studiów warto kierować się potencjalnym wynagrodzeniem po ich ukończeniu? Z pewnością umiejętność odpowiedzi na pytanie: po jakich studiach dobre zarobki, jest bardzo cenna i może ułatwić podjęcie decyzji związanej z kształtowaniem swojej kariery. Warto jednak brać pod uwagę także swoje predyspozycje i zainteresowania. Studia, które przynoszą satysfakcję, mogą Ci dać znaczne większą dawkę wiedzy niż kierunek wybrany jedynie ze względu na potencjalne zarobki. Dzięki wartościowym dla Ciebie studiom możesz się bardziej angażować w dodatkowe projekty, brać udział w wolontariatach i programach stażowych i w ten sposób budować doświadczenie niezbędne w późniejszej pracy. W stworzeniu pierwszego życiorysu pomoże Ci nasz kreator CV.

* Mediany wynagrodzeń podanych w artykule pochodzą ze strony Ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych.