Płaca minimalna – wszystko, co warto wiedzieć

Od czego zależy najniższa krajowa i kto ją ustala? Ile pracodawca płaci za pracownika przy najniższej krajowej? Jaka emerytura po 30 latach pracy przy najniższej krajowej? Jeśli zadajesz sobie te i podobne pytania, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz w nim odpowiedzi na wiele z nich!

Czego dowiesz się z artykułu?

• Od czego zależy najniższe wynagrodzenie za pracę?
• Kto ustala najniższą krajową?
• Na co wpływa wysokość najniższej krajowej?
• Ile wynosi chorobowe z najniższej krajowej?
• Ile wynosi zasiłek rehabilitacyjny od najniższej krajowej?
• Jaka emerytura przy najniższej krajowej?
• Czy istnieje płaca minimalna dla osób zatrudnionych na podstawie umów-zleceń?
• Najniższa krajowa a wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej – jak na siebie wpływają?

Od czego zależy najniższe wynagrodzenie za pracę?

Określanie wysokości płacy minimalnej odbywa się zgodnie z przepisami ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Na wymiar najniższego wynagrodzenia za pracę wpływają m.in.: prognozowany poziom inflacji oraz realny wzrost gospodarczy. Wzrost płacy minimalnej nie może być niższy niż minimum przyjęte w ustawie.

| Najniższa krajowa – czym jest i jak ją wyliczyć?

Kto ustala najniższą krajową?

Wymiar najniższego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku proponuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a zatwierdza Rada Ministrów.

Od lipca 2023 r. płaca minimalna wynosi 3600 zł brutto.

Na co wpływa wysokość najniższej krajowej?

Płaca minimalna to punkt odniesienia przy ustalaniu wymiaru innych świadczeń ze stosunku pracy. Od tego, ile wynosi najniższa krajowa, zależą m.in.:

  • wysokość dodatku za pracę w porze nocnej,
  • wysokość wynagrodzenia za czas przestoju,
  • wysokość odprawy,
  • preferencyjne stawki składek na ubezpieczenie społeczne dla początkujących przedsiębiorców.

Ile wynosi chorobowe z najniższej krajowej?

Zastanawiasz się, jak obliczyć chorobowe z najniższej krajowej? Odpowiedź jest prosta – tak samo, jak przy każdej innej wysokości pensji. Aby to zrobić, odlicz od kwoty pensji brutto składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe. Dokładną instrukcję, a także więcej informacji na temat wynagrodzenia chorobowego znajdziesz w poniższym artykule:

| Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe? Dla kogo zasiłek chorobowy?

Ile wynosi zasiłek rehabilitacyjny od najniższej krajowej?

Zasiłek rehabilitacyjny od najniższej krajowej, a także od wyższych pensji, jest w Polsce ustalany w zależności od podstawy wymiaru zasiłku chorobowego na okres maksymalnie 12 miesięcy (360 dni). W pierwszych 3 miesiącach (90 dni) pobierania zasiłku rehabilitacyjnego przysługuje 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Od 4. miesiąca przysługuje jedynie 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Wyjątek stanowią kobiety w ciąży, które otrzymują 100% świadczenia.

Od lipca 2023 minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego wynosi 3106,44 zł, w związku z czym stawka dzienna zasiłku rehabilitacyjnego to co najmniej:

  • 102,42 zł przez pierwsze trzy miesiące,
  • 85,35 zł od 4. do 12. miesiąca,
  • 113,80 zł dla kobiet w ciąży.

Jaka emerytura przy najniższej krajowej?

System emerytalny w Polsce jest złożony, więc różne grupy społeczne oraz zawodowe mogą ubiegać się o świadczenia na innych warunkach. Przyznawanie i wyliczanie emerytury jest oparte na rozporządzeniu wydanym przez Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. Najniższa emerytura przy najniższej krajowej w 2023 r. wynosi 1588,44 zł brutto, czyli 1445 zł netto.

Czy istnieje płaca minimalna dla osób zatrudnionych na podstawie umów-zleceń?

Płaca minimalna od umowy-zlecenia jest ustalana jako stawka godzinowa. Od lipca 2023 r. wynosi ona 23,50 zł brutto. Kwota będzie wzrastać proporcjonalnie do wzrostu minimalnego wynagrodzenia, do którego mają prawo osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

| Minimalna stawka godzinowa – umowa o pracę i umowa-zlecenie

Najniższa krajowa a wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej – jak na siebie wpływają?

Przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej to stosunek sumy wynagrodzeń brutto do przeciętnej liczby osób zatrudnionych. Duży wpływ na jego wysokość ma płaca minimalna, która stanowi bazę dla ustalania poziomów wynagrodzeń. Firmy, aby zatrzymać swoich pracowników i przyciągnąć nowych, mogą zwiększać płace, aby były atrakcyjne w porównaniu do rosnącego minimalnego wynagrodzenia.

Podczas szukania pracy zwracaj uwagę na kwestię zgodności oferowanego wynagrodzenia z aktualnymi przepisami. Nie zgadzaj się na stawkę niższą niż minimalna płaca! Aby sprawdzić, czy podana w ogłoszeniu lub na rozmowie rekrutacyjnej stawka netto daje odpowiednią sumę brutto, skorzystaj z kalkulatora wynagrodzeń Pracuj.pl.

Pamiętaj też, że praca powinna dawać Ci komfort finansowy. Sprawdź oferty pracy w naszym serwisie i znajdź pracodawcę, który zagwarantuje Ci wynagrodzenie odpowiednie do Twojego doświadczenia.