Widełki płacowe w ogłoszeniach o pracy – dobra wola pracodawcy czy konieczność?

Oferty pracy powinny zawierać dokładne lub szacunkowe informacje o zarobkach – tak uważa 74% uczestników badania Pracuj.pl. Obecnie nie ma przepisu, który regulowałby tę kwestię, dlatego nie można wymagać od wszystkich pracodawców, aby zawierali informacje o widełkach płacowych w ogłoszeniach. Unia Europejska chce to jednak zmienić. Bez względu na przepisy, ujawnienie wynagrodzeń może być korzystne dla obu stron.

Czego dowiesz się z artykułu?

• Jawność wynagrodzeń – kwestie prawne
• Widełki płacowe w ogłoszeniu – korzyści dla kandydata
• Która branża najchętniej publikuje widełki w ogłoszeniach?
• Jak powinny wyglądać widełki płacowe w ogłoszeniu?
• Rozmowa o zarobkach – jak się przygotować?
• Widełki płacowe a prawo unijne

Jawność wynagrodzeń – kwestie prawne

Zgodnie z zasadami polskiego prawa pracodawca nie może ujawniać wynagrodzeń poszczególnych pracowników bez ich zgody. Za naruszenie tego warunku może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Między innymi właśnie z tego powodu większość pracodawców nie tylko utajnia kwestię wysokości wynagrodzeń konkretnych pracowników, ale i unika podawania widełek przewidywanych dla nowo zatrudnionych osób. Innym powodem może być to, że wynagrodzenia są strategicznym obszarem w każdej firmie – ponieważ to dzięki nim obecni i potencjalni pracownicy na różnych stanowiskach decydują się na pracę w danej organizacji.

Warto wiedzieć, że sama osoba zatrudniona może rozmawiać z innymi o swoich zarobkach – jeśli ma to na celu działanie przeciwko dyskryminacji płacowej. Zasadę tę wprowadzają wyroki Sądu Najwyższego z 26 maja 2011 r. i 15 lipca 2011 r. Jeśli jednak w działaniu pracownika zabraknie wskazanej przesłanki, pracodawca może odebrać jego rozmowę o wynagrodzeniu jako działanie na niekorzyść firmy.

Dowiedz się więcej na temat tego, czy zarobki w Twoim miejscu pracy mogą być jawne. Przeczytaj artykuł: Jawność zarobków – czy wynagrodzenia w firmie mogą być jawne?

Sprawdź też, jak wygląda kwestia jawności zarobków w różnych krajach: Chomikujemy informacje o zarobkach? Jawność wynagrodzeń: Polska a inne kraje

Widełki płacowe w ogłoszeniu – korzyści dla kandydata

Nie ma wątpliwości, że podanie w ogłoszeniu o pracy widełek płacowych przykuwa uwagę kandydatów i może zwiększyć ich zaangażowanie w proces rekrutacyjny. Z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl wynika, że aż 71% osób chętniej odpowiada na oferty pracy z określonymi ramowo zarobkami. Dzięki temu kandydaci mogą w pewnym stopniu poznać realia finansowe w danej firmie, porównać je z poprzednim miejscem pracy i zweryfikować swoje oczekiwania. Gdy widzisz widełki podane w kwocie netto lub brutto, możesz od razu obliczyć brakującą z tych wartości za pomocą kalkulatora wynagrodzeń Pracuj.pl. W przypadku stawki godzinowej możesz natomiast skorzystać z naszego kalkulatora godzinowego.

Uwzględnienie widełek w ogłoszeniu daje też osobom poszukującym pracy poczucie bezpieczeństwa. Wielu kandydatów uznaje to za przejaw transparentności firmy i poszanowania ich czasu.

Poznaj szczegółowe wyniki badania Pracuj.pl na temat oczekiwań kandydatów względem zawartości ogłoszeń o pracy: Zarobki na danym stanowisku – dlaczego warto umieszczać widełki w ofercie pracy? Wyniki raportu Pracuj: Dwa lata nowej normalności

Która branża najchętniej publikuje widełki w ogłoszeniach?

Choć w ogłoszeniach coraz częściej pojawiają się widełki wynagrodzeń, z pewnością nie są one jeszcze standardem. Większość pracodawców wciąż ogranicza się do ogólników typu „atrakcyjne zarobki”. Są jednak sektory zdecydowanie wyprzedzające inne w tej kwestii. Uwzględnianie w ogłoszeniach przedziałów wynagrodzeń to bardzo silny trend w branżach, w których jest duże zapotrzebowanie na pracowników, np. w sektorze IT.

Jak powinny wyglądać widełki płacowe w ogłoszeniu?

Mimo że przepisy prawa tego nie regulują, pracodawca powinien zadbać o doświadczenia odbiorców oferty pracy. Jeśli więc zdecyduje się podać widełki zarobkowe w ogłoszeniu, musi pamiętać, że różnica pomiędzy minimalną a maksymalną proponowaną stawką wynagrodzenia nie powinna być zbyt duża.

Aby dobrze oszacować widełki zarobków, pracodawca powinien wziąć pod uwagę przede wszystkim:

  • rodzaj stanowiska, na które szuka kandydata,
  • rodzaj proponowanej umowy,
  • dodatki pozapłacowe, które chce zaoferować kandydatowi,
  • możliwą rozbieżność w doświadczeniach zawodowych pomiędzy poszczególnymi kandydatami.

Rozmowa o zarobkach – jak się przygotować?

Jeśli w ogłoszeniu o pracy były podane zarobki, obie strony rozmowy kwalifikacyjnej mają jasność co do tego, w jakich ramach mogą poruszać się ich negocjacje. Co jednak zrobić, jeśli rekruter zaproponuje stawkę z dolnego pułapu, która nie odpowiada Twoim oczekiwaniom? Przede wszystkim na taką sytuację warto przygotować się wcześniej.

Jeszcze przed rozmową zastanów się, jaka kwota będzie odpowiadać Twoim kompetencjom oraz przygotuj odpowiednie argumenty. Weź też pod uwagę, że podczas negocjowania warto rozmawiać nie tylko o wysokości pensji, ale i o benefitach pozapłacowych, takich jak praca zdalna, elastyczny czas wykonywania obowiązków, pakiet medyczny, dofinansowanie posiłków itp. Takie dodatki mogą skutecznie zrekompensować Ci nieco niższe wynagrodzenie.

Pamiętaj, aby podczas spotkania przyjąć pewną siebie postawę, nie zapominając jednak o otwartości na argumenty drugiej strony oraz przyjaznym nastawieniu.

| Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – sprawdź 15 z nich i przygotuj się do odpowiedzi!

Widełki płacowe a prawo unijne

Warto wiedzieć, że choć obecnie określenie wynagrodzenia w ogłoszeniu nie jest obowiązkiem pracodawcy, w niedalekiej przyszłości ma się to zmienić. Unia Europejska już niebawem będzie wymagać, aby wszyscy pracodawcy zamieszczali informacje o wynagrodzeniach w swoich ofertach, ewentualnie podawali je przed pierwszą rozmową rekrutacyjną z danym kandydatem. Porozumienie osiągnięte przez Parlament Europejski i Radę Europejską zakłada, że państwa członkowskie UE będą musiały wprowadzić nowe regulacje do prawa krajowego w ciągu trzech lat od wejścia dyrektywy w życie (20 dni po publikacji w Dzienniku Urzędowym UE).

Przeczytaj wywiad na ten temat z Moniką Smulewicz, ekspertką prawa pracy, założycielką bloga i społeczności HR na szpilkach: Jawność i równość płac – w jakim kierunku zmierzamy?

Widełki płacowe to element ogłoszenia o pracy, który znacząco wyróżnia ofertę danej firmy i sprawia, że staje się ona atrakcyjniejsza dla kandydatów. Wprowadzenie obowiązku umieszczania informacji o zarobkach będzie zatem dużym krokiem w stronę ważnej zmiany.